AlMOOC

Aftësimi dhe formimi profesional në shkencat kompjuterike vjen me një model të ri funksionimi

Fondacioni Real Visualz  Albania me mbështetjen e Komunitetit të Biznesit, hap Cloud Zone Tech Center nё Tirana Bussiness Park pёr tё trajnuar tё apasionuarit pas teknologjisё sё informacionit. Në vijim të aktiviteteve të vazhdueshme në ofrimin e shërbimeve të e-learning nëpërmjet leksioneve falas për formimin dhe aftësimin e të rinjve shqiptarë në fushën e Teknologjisë së Informacionit, […]

Lexo më shumë

HOUR OF CODE 2015 | KICK-OFF EVENT 07 December 2015 – 11:00 Computers are everywhere, but fewer schools teach computer science than 10 years ago. We live in a world surrounded by technology. And we know that whatever field our students choose to go into as adults, their ability to succeed will increasingly hinge on […]

Lexo më shumë
Hour of Code JPG

Thirrje për bashkëpunim për implementimin e ‘Hour of Code’ Hour of Code – Ora e Kodimit është një lëvizje mbarëbotërore me vizionin e qartë që çdo nxënësi në çdo shkollë t’i jepet mundësia të mësojë shkencat kompjuterike. Kjo lëvizje është më e madhja në botë sa i takon promovimit të kodimit të krijuar nga Code.org, […]

Lexo më shumë

Atë që Google nuk e ka realizuar deri më tani po e bëjnë realitet  studentët e trajnuar nga almooc Mapstylr është një aplikacion i ri praktik që shërben të krijojë shpejt dhe saktë harta sipas nevojës së çdo përdoruesi të teknologjisë së informacionit Qendra e Inovacionit Almooc Innovation Center (AIC) organizoi për herë të parë një aktivitet […]

Lexo më shumë
angel-investors-angelal

ALMOOC sjell tek shqiptaret investuesit Engjëj nga SHBA dhe Australia

Investues të njohur ndryshe në terminologjinë e teknologjisë së Informacionit  si engjëjt investues vendosin në hartën e tyre trojet Shqiptare. Kush janë engjëjt dhe me se merren ata? Audienca shqiptare është pak e njohur me engjëjt, misionin, objektivat dhe mënyrën e funksionimit të investimeve nga ana e tyre. Shkurtimisht, le të hedhim pak dritë mbi rrugëtimin e tyre deri […]

Lexo më shumë
press-release

Rajoni lindor i Kosovës bëhet me qendër inovative Organizata ALMOOC që promovon avancimin e shkencave kompjuterike themelon qendrёn e parё inovative nё Gjilan pёr tё afruar tё apasionuarit pas teknologjisё sё informacionit Në praninë e shumë dashamirësve të teknologjisë së informacionit, zyrtarëve të pushtetit vendor, studentëve, prindërve, dhe të interesuarve të tjerë në Gjilan u […]

Lexo më shumë
almooc

Komuna e Gjilanit bashkëpunon me ALMOOC

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka nënshkruar sot marrëveshje me platformën inovative, Albanian Massive Open Online Courses (ALMOOC), e cila fuqizohet nga EDUonGo me seli në shtetin e Washinton-it në SHBA, me qëllim që të kontribuojë në stimulimin e mësimit dhe përvetësimin e lëndës së programimit dhe të lëndëve shkencore te nxënësit dhe shkollarët […]

Lexo më shumë
gI_65900_almooc-risialbania[1]

Realizimi i kurseve të para që mbështeten nga Risi Albania zgjojnë interesim të madh te nxënësit e shkollave profesionale

Nxënësit e shkollës së mesme profesionale në Kamëz dhe dy grupe nxënësish nga shkolla profesionale teknike “Gjergji Canco” dhe shkolla e mesme profesionale e IT,  “Hermann Gmeiner”, ndoqën, nëpërmjet një video-konference, kursin e ri “Ruby on Rails” të sapo-postuar në platformën Almooc.com   Puna disa-mujore, në veçanti me nxënësit e shkollës profesionale në Kamëz, për përdorimin […]

Lexo më shumë
Amooc ICT  Awards

ALMOOC shpërblehet në edicionin e tretë kombëtar të Albanian ICT Awards

Albanian ICT Awards u finalizua mbrëmjen e së premtes, më 15 maj, në Tiranë në evenimentin tradicional – Mbrëmja Gala – ku u bë kurorëzimi i fituesve në shtatë kategori.  Këtë ceremoni e nderuan me pjesëmarrjen e tyre ministrja e Inovacionit dhe Administratës Publike të Shqipërisë, Milena Harito, zv. Ministrja e Punës dhe Mirëqenies Sociale […]

Lexo më shumë
gI_65900_almooc-risialbania[1]

EDUonGo Partners Almooc and RisiAlbania to Ignite Income Opportunities for Albanian Youth

Non-profit organization and Swiss government-funded project endeavor to improve Albanian youths’ employability skills and help meet global demand for IT professionals. Almooc brings cutting edge technology knowledge to Albania and presents it in a way that allows IT professionals to learn at their own pace. Bellevue, WA (PRWEB) April 28, 2015 Almooc, a non-profit organization […]

Lexo më shumë
10849484_10204831639303855_246945990_o-620x330[1]

Hapet konkursi ndërkombëtar “The Best of ALMOOC”

Hapet konkursi ndërkombëtar “the Best of ALMOOC” për shqiptarët që mund të krijojnë aplikacione për sistemin operativ Windows Phone Gara tashmë ka filluar dhe të gjithë ata që e ndjejnë veten të aftë për të qenë konkurentë , le të provojnë aftesitë e tyre me një propozim aplikacion. TABLET SURFACE dhe SMARTPHONE Nokia do të […]

Lexo më shumë
OraEKodimitRTKMultimedia

Ora e Kodimit në RTK Multimedia

Në videon në vijim mund ta shihni njoftimin për Orën e Kodimit dhe ALMOOC në emisionin Multimedia të Radio-Televizionit të Kosovës:  

Lexo më shumë
hour-of-code[1]

Nxitje për mësimin e programimit, edhe shqiptarët pjesë e fushatës “The Hour of Code”

Firmoset marrëveshja ndërmjet Code.org dhe MOOC-ut shqiptar almooc.com për të lançuar lëvizjen më të madhe botërore në fushën e Teknologjisë së Informacionit.   Lëvizja globale “The Hour of Code” ka nisur anembanë botës një fushatë nëpërmjet të cilës synon të përthithë qindra miliona të interesuar , me qëllimin primar të nxënies së lëndës së programimit  […]

Lexo më shumë
gI_65488_ridvan-hadi-photo-1[1]

Sponsored by EDUonGo, Almooc Partners with Code.org to Reach Albanians Worldwide with the Hour of Code

eLearning platform and non-profit MOOC join Code.org’s effort to reach 100 million individuals to learn an introduction to computer science EDUonGo, Inc, a cloud-based learning platform that hosts online academies, has teamed up with teachers across Albania and Kosovo to sponsor Almooc, a non-profit Albanian Open Online Course (MOOC) that provides free qualitative education to […]

Lexo më shumë
eduongo12-620x373[1]

MOOC e parë shqiptare, bashkohuni edhe ju!

Çka është MOOC? MOOC është një kurs online për qëllim pjesëmarrjen të pakufizuar dhe qasje të hapur nëpërmjet webit. Kjo metodë e mësimit në distancë, e cila tani përdoret nga universitet më prestigjioze të botës, siç janë MIT, Harvard, Yale etj., ka dhënë fryte të mëdha në studimet shkencore dhe teknologji anë e mbanë botës. […]

Lexo më shumë
Online learning

Universiteti online për inxhinierë softueri vjen në Kosovë

Universiteti online “Washington Education in Kosovo” synon të krijojë inxhinierë të softuerit dhe t’iu hapë dyert të rinjve kosovarë për punësim në kompani gjigante botërore, si Microsoft, Amazon e Google. Mësimi online, i cili është mjaft i përhapur në shtetet e zhvilluara, duke mundësuar rritjen dhe edukimin e të rinjve, tashmë ka arritur edhe në […]

Lexo më shumë
131[1]

Universiteti i parë online për Kosovë

(2LONLINE) – Kontributi i bashkatdhetarëve tanë për ta quar këtë vend para, me dëshirën më të mirë për ti ndihmuar rinisë Kosovare shtyri edhe të riun nga Gjilani Ridvan Aliun. Që në moshë të re i larguar nga Kosova, konkretisht nga Gjilani iu kthye këtij vendi me një produkt të krijuar nga ai me inxhinierët […]

Lexo më shumë
mesoni-online-falas-680x365_c[1]

Dhurata e Dijes: Mesoni Gjuhen Angleze dhe Matematiken FALAS Online

Zhvillimi i teknologjise informative ka bërë shumë ndryshime në jetën tonë. Tani më dëshira për të mësuar  dhe për të qenë i barabartë me të tjerët nuk ka më pengesa, ia vlen vetëm dëshira dhe vullneti  për të mësua. Mësimi onlin nga shtëpia i aplikuar që moti në vendet e zhvilluara nuk është i pamundur […]

Lexo më shumë
hdr_branding

NBC NEWS paralajmëron storie suksesi të projektit ALMOOC

Rrjeti televiziv NBC News, respektivisht kanali 12 i këtij mediumi me seli në shtetin e Washingtonit, raporton për lançimin e projektit ALMOOC-mbështetje arsimimit në distancë për shqiptarët kudo që ndodhen në botë! Publikimet që bëjnë agjencitë dhe portalet e specializuara për arritjet në fushën e teknologjisë në SHBA siç janë PRWeb apo WorldNow, kësaj radhe […]

Lexo më shumë
almooc-980x504[1]

Learn Albanian From Your Home

The great Isaac Asimov has been often credited for predicting the future of learning, particularly that of  online education, thus famously quoted “Self education is, I firmly believe, the only kind of education there is”. Now we have the chance to learn of the English as a second language, Mathematics, and even coding, all in Albanian and […]

Lexo më shumë
universum-logo-kolegji[1]

Mbështetje të rinjve në punësim, përmes kursit online pa pagesë

Ke problem të gjesh punë? Universum ofron kurs online pa pagesë në Orientim në karrierë dhe strategjitë e kërkimit të punës Në përfundim të studimeve, dilema kryesore e të gjithë studentëve në Kosovë është gjetja e një vendi pune, por kjo duket të jetë mjaftë sfiduese. Një nga problemet kryesore që shumica e punëdhënësve i […]

Lexo më shumë
AB-Pic-Universum1[1]

Kolegji Universum nga Kosova do të mbajë kursin e parë online të hapur në shqip

Kolegji universitar Universum nga Kosova ka ndjekur rrugën që janë duke e ndjekur tashmë shumë universitete të famshme ndërkombëtare, duke mbajtur kurs të hapur pa pagesë online. Kursi nga ky kolegj, i cili është ende duke u përgatitur, pritet të fillojë gjatë fillimit të muajit nëntor, ku ligjërues do të jetë drejtori ekzekutiv i Kolegjit […]

Lexo më shumë
eduongo12-620x373[1]

Startup Spotlight: EDUonGo makes it easy for educators to create online academies

Technology has a way of breathing new life into institutions that can become bogged down by tradition. Education, for example, has experienced major upheavals thanks to new innovations. Learning is no longer restricted to the classroom and many educators are utilizing new online and mobile tools to modernize their curriculum. That’s where EDUonGo comes in. […]

Lexo më shumë
562X31576566_am[1]

Almooc sistemi parë online falas i edukimit për të gjithë shqiptarët

Real Visualz L.L.C. e drejtuar nga Ridvan Aliu në SHBA në bashkëpunim me Platformën EDUonGO në Prishtinë paraqesin ofertën almooc.com për shqiptarët, duke i dhënë mundësinë të gjithëve të ndjekin kurse online në Matematikë, Gjuhë Angleze dhe Programim. Projekti ALMOOC  i dedikuar ekskluzivisht audiencës shqiptare bazohet në konceptin parimor të  MOOC-Masive Open Online Courses që […]

Lexo më shumë
innovation-centre-kosovo-ick-sjell-euml-ldquo-startup-grind-rdquo-nga-ldquo-google-for-entrepreneurs-rdquo-edhe-n-euml-prishtin-euml_hd[1]

Innovation Centre Kosovo (ICK) sjellë “Startup Grind” nga “Google for Entrepreneurs” edhe në Prishtinë

Startup Grind është komunitet global i startup-ave, që për qëllim ka edukimin, inspirimin dhe rrjetizimin e ndërmarrësve. Mundësohet nga Google for Entrepreneurs në më shumë se 100 qytete të 42 shteteve nga e mbarë bota. Me ndërmjetësim të Innovation Centre Kosovo (ICK), Prishtina i bashkohet për herë të parë 100 qyteteve nga e mbarë bota, […]

Lexo më shumë
Ridvan-Aliu[1]

Startup Grind Pristina #1 presented Ridvan Aliu (EDUonGo, Inc)

18 Aug, 2014 Ridvan holds a Bachelors degree in Multimedia Design and Masters in Software Engineering. He founded his first software consulting company in 2006, and now leads a start-up that servers over 1000 academies around the world, called EDUonGo. Ridvan has been teaching at University level courses since 2006.     http://startupgrind.com/event/startup-grind-pristina-hosted-ridvan-aliu-eduongo-inc/

Lexo më shumë
WEO-Tiran-3[1]

Mbahet e-seminari lidhur me të ardhmen e Teknologjisë Informative

14:04 / 10.08.2014 (2L ONLINE) – Seminar i formatit jo të zakonshëm (e-seminar) i mundësoi të rinjve shqiptarë të përfitojnë njohuri mbi të ardhmen dhe sfidat e Teknologjisë Informative. Nën përkujdesjen dhe organizimin e Washington Education programi Kosove dhe ai në Shqipëri ,u mbajt e-seminari lidhur me të ardhmen e Teknologjisë Informative ”The Future of […]

Lexo më shumë
WEK-Prishtine-3[1]

Eventi e-seminar, një mundësi për të rinjtë shqiptarë për tu njohur mbi të ardhmen dhe sfidat e IT-së

Publikuar më: 10-08-2014 Nën përkujdesjen dhe organizimin e Washington Education, programi i Kosovës dhe ai në Shqipëri, u mbajt e-seminari lidhur me të ardhmen e Teknologjisë Informative ”The Future of Computing”. Ky seminar ishte i dedikuar ekskluzivisht për të interesuarit shqiptarë të fushës së Teknologjisë së Informacionit, erdhi falë platformës së ofruar nga EDUonGO, të […]

Lexo më shumë
shkolla-e-pare-virtuale-per-mesimin-e-gjuhes-angleze_hd[1]

Shkolla e parë virtuale për mësimin e Gjuhës Angleze

Zhvillimi i teknologjisë informative, dhe zhvillimet e hovshme në këtë industri kanë ndikuar edhe në zhvillimin e sistemi te shkollës online. Shkolla e parë online për mësimin e gjuhës angleze e mundësuar nga profesor Qazim Aliu iu mundëson të gjithë atyre që kanë dëshirë të mësojnë gjuhen angleze, ta bëjnë këtë nga shtëpitë e tyre, […]

Lexo më shumë
images2[1]

Pesë arsyet kryesore që të përfitojmë një sistem të adaptueshëm eLearning

Ky është përkthimi në shqip  i  artikullit të publikuar në Rrjetin ndërkombëtar elearningindustry.com       Shkruan Ridvan Aliu   Ndërkohë që, teknologjia dhe mësimdhënia tashmë janë pjesë e njëra tjetrës e duke u konfrontuar në këtë lloj korelacioni, ata qe japin dije, pra mësimdhënësit kanë qasje në shkallë të lartë në sistemet e platformës […]

Lexo më shumë
NGS Picture ID:291332

Qysh me u bo fizikant?

Sot fizika nga klasa e VI-të deri në të VIII-tën, (së shpejti edhe deri në të XII-tën), e aksesueshme për çdo të interesuar të përvetësojë njohuri si bazike ashtu dhe të avancuara të kësaj lënde. Kur bëhet fjalë për shkencat egzakte siç eshte Fizika, nxënësit instiktivisht stepen, dhe pushtohen nga frika për t’u përballur me […]

Lexo më shumë
997072_10204005275266569_5098962185446111476_n[2]

Qysh me mësu e-learning?

ALMOOC është një paketë inovative për promovimin e e-learning, strukturuar për stimulimin e nxënies në distancë për disa lëndë si: Matematikë, Programim, Gjuhë Angleze, Fizikë dhe pritet që së shpejti të përfshihet Kimia dhe lëndë të tjera. Në botën e sotme, ku teknologjia po zëvendëson jo vetëm mënyrën e ndërveprimit por edhe realizimin e shërbimeve, […]

Lexo më shumë
5-fun-ways-to-help-your-kids-learn-math-online-141a0cd04c1RB3

Qysh me mësu Matematikën?

Sot lëndët mësimore, si Matematika, nga klasa e V-të deri në të XII-tën mund të përvetësohen më mirë përmes seancave online FALAS, dedikuar ekskluzivisht shkollarëve të të gjitha trojeve shqiptare. Për shumë nxënës,lënda e Matematikës ka qenë një sfidë e vështirë për t’u kapërcyer, madje edhe për ata të cilët janë më të familjarizuar me […]

Lexo më shumë

Çfarë dëshironi të mësoni sot?